Has Çetin Hayvancılık Ltd. Şti.

Kurulduğu günden bu yana, faaliyet gösterdiği alanlarda en iyiye ulaşarak “her işte kalite” ilkesine süreklilik kazandıran ve marka değerini uluslararası boyuta taşıyan Çetin Grubu; 2009 yılında hayvancılık işletmesi yatırımıyla, bölgeye Has Çetin Çiftliğini kazandırdı.

İşletmemiz, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan, AB standardında üretimi belgeleyen “Onaylı Süt Çiftliği" ve “İyi Tarım Uygulamaları" sertifikasına sahiptir.

Hayvancılık sektöründe verimli sonuç alabilmek, başarıya ulaşabilmek için iyi bir ırka sahip olmak ya da barınak koşullarının iyi olması yeterli değil, olmazsa olmaz unsurların başında iyi beslenme geliyor. Has Çetin Çiftliğinde hayvanlara sağlıklı huzurlu bir yaşam alanı yaratmak için, bugün varolan en yüksek teknolojiler kullanılıyor ve bilimsel yöntemler izleniyor.

HAS ÇETİN DAMIZLIK

HOLSTEİN

Holstein sığır ırkının anavatanı Hollanda'nın Frizyan bölgesidir. Avrupa'nın çeşitli yörelerinde özel olarak yetiştirilmiş hayvanlardır. Türkiye'de daha çok Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinde ülkemiz şartlarına uygun olarak yetiştirilmektedir. Tipik süt ırkı özelliği taşıması sebebiyle en çok tercih edilen süt sığırları arasındadır. Bedenleri siyah ve beyaz parçaların birleşmesiyle renklenir. Gayet iri yapılıdır. Memeleri büyük ve yumuşaktır.

Bir laktasyonda 4500 - 7000 lt arasında (ülkemiz şartlarında) süt verirler. İyi bakım ve beslenme ile bazı ineklerin 10000-12000 lt'ye kadar süt verimi sağladığı da görülmüştür. Sütteki yağ oranı % 3.6'dır.

Holstein, bütün dünya ülkelerinde sığır ırklarında belirleyici özellik olmuştur. Bir çok ırkla melezlemesi yapılmıştır. Az verimli yerli ırklarımızın, Holstein ırkı hayvanlar ile melezlenince yerli hayvanlara göre daha çok verim sağladığı görülmüştür. Hele bakım ve besleme iyi olursa, çok verimli ve kârlı bir hayvancılık yapılabilir. Holstein sığır ırkı hayvanlar, hastalıklara karşı çok duyarlı olup, bakımına ve korunmasına titizlikle dikkat edilmesi gereken bir sığır ırkıdır. Damızlık süt sığırcılığı yapmaya elverişlidir. Her türlü iklime uyum sağlarlar. Holstein sığır ırkı, dünyada sığırcılık projelerinde hep ön planda olmuştur.

FOTO GALERİ

HAS ÇETİN SÜT ÜRETİM

Çiftliğimizde hayvanlarımızın sağımı modern sağım sistemi ile tüm hijyen kurallarına uygun yapılmaktadır. El değmeden sağılmakta olan süt sağım sistemi tarafından aynı anda soğutma tankına aktarılır ve sevk edilene kadar uygun sıcaklıkta muhafaza edilmesi sağlanır.

HAS ÇETİN BUZAĞI

İşletmemizde doğan buzağılar açık alanda bireysel buzağı barınaklarında doğum sonrası ilk üç gün sadece anne sütü (kolostrum) ile beslenmektedirler. Üçüncü günün sonunda günde 4 lt. buzağı maması ile beslenmeye başlayan buzağılarımızın önünde adlibutim olarak buzağı başlangıç yemi ve temiz su bulundurulmaktadır. Buzağıların doğum tarihleri, doğum ağırlıkları, doğum şekli gibi doğumuna ilişkin her türlü veri sürü yönetim programına düzenli olarak kaydedilmektedir.

Doğum sonrası göbek kordonu dezenfeksiyonu ve küpeleme işlemi yapılan buzağılarımızın boynuz köreltme işlemi 1 haftalık yaşta iken kostik kalem ile yapılmaktadır. Bu sayede hayvanlarımızın ileride kendilerini ve bakıcılarını yaralama riski azaltılmaktadır.

Bireysel kulübelerde 1 ay boyunca beslenen buzağılarımız bu sürenin sonunda tartım işlemleri yapılarak toplu besleme ünitelerine aktarılmaktadırlar. Toplu besleme ünitelerinde onarlı guruplar halinde 40 gün boyunca konaklayan buzağılarımız otomatik beslemeye tabii tutulmaktadırlar. Bireysel olarak günlük mama ve yem tüketimleri ile canlı ağırlık artışları sürü yönetim programımızdan takip edilmektedir.

Buzağılarımızın enfeksiyöz hastalıklara karşı aşılama işlemleri anne karnındayken başlamakta ve “Aşılama ve Metaflaksi Prosedürümüz” çerçevesinde yaşam boyu devam etmektedir.

HAS ÇETİN SÜT HAYVANLARI

Çiftliğimizde saf ırk Holstein ve Simental ırklarından damızlık ineklerimiz bulunmaktadır.

HAS ÇETİN BESİ

Çiftliğimizde modern besi sistemleri ve kendi üretimimiz olan yemleri kullanarak 2000 yılından bu yana büyükbaş besicilik yapmaktayız. Besi işletmesinde tamamen hijyenik ve kontrollü olarak yapılan üretimi, Eker Et'e ve Türkiye'nin önde gelen zincir mağazalarına satılmaktadır.

HAS ÇETİN DAMIZLIK

SİMENTAL

Anavatanı İsviçre'dir. Alaca renklidir. Gövdeyi kaplayan derinin sarı-beyaz veya kırmızı beyaz parçalardan alacası vardır. Baş beyaz olup, sarı veya kırmızı beneklidir. Tırnakları ve bedeni sağlamdır. Çok iri yapılıdır, sırtı uzun, göğsü ve sağrısı geniştir. Kısa ve sarı renkte boynuzları vardır. Besi hayvanı olarak çok elverişlidir. Çabuk besi alır, et verimi yüksektir. Hem süt hem de et yönünden zengin oldukları için kombine sığır ırkları olarak bilinmektedir.

Ergin canlı ağırlık dişilerde 600 ila 650 kg erkeklerde 700 ila 850 kg civarındadır. Kombine özelliğinden dolayı iri bir vücut yapısına sahiptir. Simental sığır ırklarının döl verimi yüksektir. Bir laktasyondaki süt verimi 4.000 - 4.500 lt ortalamasındadır. Etteki randımanı % 60 civarındadır. Her türlü iklime kolaylıkla uyum sağlarlar. Sığırcılıkta önemli ırklardan bir tanesidir. Sığır ırkları içerisinde, sığır yetiştiriciliği yapanların tercih sebebidir.

Bizimle çalışmak ister misiniz?

Satıştaki İlanlarımız